Marzec 28 2020 10:45:30
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Info online

KsiążkiOstatnie Artykuły
g
stat4u
Witamy!

Wprowadziliśmy integrację z Facebook\'iem od tej pory nie trzeba się rejestrować by móc dodawać komentarze, wystarczy posiadać konto na Facebooku i bezpośrednio można udzielac się w serwisie zagadkiswiata.pl, pozdrawiamy!


Info
Starożytna mumia kota ma 3 ogony i 5 tylnych łap, jej wiek to 2500 lat.
Nowe skany CT starożytnego zmumifikowanego kota sprzed 2500 lat ujawniły coś bardzo zaskakującego.

W czasach starożytnych Egipcjan kot domowy był wysoko ceniony. Wiele osób czciło ich jako żywą inkarnację pół kotów, pół kobiet Bogini Bastet.

W związku z tym wiele kotów zmumifikowano tak samo jak faraonów.

Na przestrzeni lat archeolodzy odkryli kilkadziesiąt przykładów zmumifikowanych kotów i uważa się, że Egipcjanie mogli zmumifikować łącznie ponad 70 milionów zwierząt.

Niedawno 2500-letnia mumia kota, która była przechowywana w Muzeum Sztuk Pięknych w Rennes we Francji, została poddana skanowi tomografii komputerowej (CT), aby dowiedzieć się, co kryje się w środku.

To, co naukowcy odkryli w środku, było dużą niespodzianką.

Zamiast kości jednego kota znaleźli zlepek szczątków szkieletu należących do trzech pojedynczych kotów. Czaszkę zastąpiono kulą materiału i chociaż brakowało kilku innych kości, mumia zawierała trzy ogony i pięć tylnych nóg.

Zdania naukowców są podzielone ponieważ niektórzy twierdzą że było to jedno stworzenie ...

„Istnieją miliony mumii zwierzęcych, ale niewiele zostało sfotografowanych tomografią komputerową” - powiedział Theophane Nicolas z Institut National de recherches archeologiques profilaktyki (INRAP).

„Niektóre są puste, inne zawierają tylko jedną kość, czasem kot jest kompletny. Mumia Rennes jest wyjątkowa”.

„Niektórzy badacze uważają, że mamy do czynienia ze starożytnym oszustwem zorganizowanym przez pozbawionych skrupułów kapłanów"
Neandertalczycy byli mądrzejsi od współczesnych ludzi „Ostatni” neandertalski naszyjnik odkryto w Hiszpanii
Według archeologów, koło wynaleziono około 8 000 r. pne w Azji. Najstarsze kiedykolwiek widziane koło było odkryte w Mezopotamii około 3500 roku pne. na terenach dzisiejszego Iraku.

Pochodzący sprzed 40 000 lat naszyjnik mógł być ostatnim tego rodzaju dziełem neandertalczyków i o wiele bardziej skomplikowanym niż "koło"

Odkryty w Cova Foradada - dobrze znanej jaskini neandertalskiej na Półwyspie Iberyjskim w Europie - naszyjnik został wykonany ze szponów hiszpańskiego orła cesarskiego.

Naukowcy uważają, że na orły polowano wyłącznie po to, aby zamienić je w przedmioty dekoracyjne.

„Neandertalczycy używali szponów orła jako elementów symbolicznych, prawdopodobnie jako wisiorki naszyjników, od początków środkowego paleolitu”, powiedział lider zespołu badawczego Antonio Rodriguez-Hidalgo.

To, co sprawia, że ​​to szczególne odkrycie jest tak interesujące, że sięga czasów, gdy ostatnia grupa neandertalczyków w Europie zaczęła wchodzić w interakcje z nowoczesnymi ludźmi.

Naszyjnik mógł być nawet wymianą kulturalną między tymi dwoma gatunkami, udowodnione jest, że się krzyżowali i do dzisiaj w genach mamy po nich ślad.

Niestety neandertalczycy wkrótce wyginęli, z niejasnych przyczyn.
Wyhodowane w laboratorium mózgi mogą być „świadome i cierpiące”
Gdy człowiek umiera, jego mózg pracuje jeszcze ok 20 minut, człowiek ma świadomość że żyje, widzi i słyszy, ale nie może nic zrobić, nie ma czucia i nie może się ruszyć.

Naukowcy ostrzegają, że miniaturowe mózgi wyhodowane w laboratorium mogły stać się świadome i cierpią.

Wyobraź sobie, że istnieje jako kępka sztucznie wytworzonej tkanki mózgowej na płytce Petriego, niezdolna do ruchu lub komunikacji i skazana na eksperymenty przez całe życie.

Jest to niepokojący scenariusz, który zdaniem niektórych naukowców mógłby się teraz rozgrywać dzięki postępowi, jaki dokonał się w tworzeniu organoidów mózgowych - zlepków tkanek i komórek wykorzystywanych przez naukowców do opracowywania nowych rodzajów leków i badania działania ludzkiego mózgu.

W niektórych badaniach wykryto nawet aktywność w tych miniaturowych mózgach - gdzie zatem wyznaczamy granicę między prostym eksperymentem naukowym, a stworzeniem potencjalnie świadomego organizmu?

„Chociaż nie mamy dowodów na to, że [te miniaturowe mózgi są świadome], istnieją obecnie bardzo solidne protokoły, które mogą generować wyrafinowaną aktywność tych organoidów” - powiedział prof. Alysson R. Muotri z University of California w San Diego.
Czy istnieje inny „Ja” w równoległym wszechświecie?
Hipoteza „wielu światów” sugeruje istnienie niezliczonych innych wszechświatów podobnych do naszego, ale innych.

Pomysł, że żyjemy w praktycznie nieograniczonej liczbie niemal identycznych rzeczywistości, nie jest niczym nowym.

Na przykład w jednym wszechświecie możesz zginąć w wypadku samochodowym w zeszłym miesiącu, aw innym możesz nawet zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych. Każdy możliwy wynik miał miejsce w co najmniej jednym z tych wszechświatów - każda wersja historii gdzieś się rozgrywała.

W swojej ostatniej książce Something Deep Hidden fizyk Sean Carroll z California Institute of Technology bardziej szczegółowo omawia tę koncepcję.

Twierdzi, że idea równoległych wszechświatów jest określoną możliwością.

„Jest absolutnie możliwe, że istnieje wiele światów, w których podejmowaliście różne decyzje” - powiedział podczas ostatniego wywiadu z NBC. „Po prostu przestrzegamy praw fizyki”.

„Nie wiemy, czy liczba światów jest skończona czy nieskończona, ale z pewnością jest to bardzo duża liczba”.

Zgodnie z teorią każda decyzja, którą podejmuje osoba, może podzielić rzeczywistość na dwie nowe iteracje, każda po innym możliwym wyniku. Na tej podstawie, jak twierdzi Carroll, równoległe wszechświaty nie mogą znajdować się w żadnym konkretnym miejscu ani czasie, ale mogą istnieć w stosunku do obserwatora.

W osobliwym świecie mechaniki kwantowej taka koncepcja nie byłaby aż tak zaskakująca.

„Zanim spojrzysz na obiekt, niezależnie od tego, czy jest to elektron, atom, czy cokolwiek innego, nie znajduje się on w żadnym konkretnym miejscu”, powiedział Carrol. „Może być bardziej prawdopodobne, że zobaczysz to w tym czy innym miejscu, ale tak naprawdę nie znajduje się w żadnym konkretnym miejscu”.

Jeśli chodzi o odwiedzanie takich alternatywnych rzeczywistości, Carroll pozostaje sceptyczny.

„[Nie] wchodzą w interakcje, nie wpływają na siebie w żadnej formie - powiedział. „Przejście przez to jak podróżowanie z prędkością większą niż prędkość światła. To nie jest coś, co możesz zrobić.”
Zaginione starożytne miasto zostało dokładnie zlokalizowane - To Mahendraparvata
Archeolodzy ogłosili odkrycie zaginionego miasta Mahendraparvata głęboko w dżungli kambodżańskiej.

Wczesna stolica Imperium Khmerów - reżim hindusko-buddyjski, który kwitł między IX a XV wiekiem w Azji Południowo-Wschodniej - Mahendraparvata została odkryta za pomocą powietrznego skanera laserowego o nazwie LIDAR, ale okazało się, że trudno ją zlokalizować z powodu gęstej roślinności dżungli pokrywającej ruiny .

Teraz jednak, dzięki nowym skanom płaskowyżu Phnom Kulen za pomocą LIDAR (Detekcja światła i zasięg), ostatecznie ustalono miejsce pobytu tego starożytnego zaginionego miasta.

Polowanie trwało ponad siedem lat i obejmowało międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Jean-Baptiste Chevance z brytyjskiej Fundacji Archeologii i Rozwoju.

„Górzysty region Phnom Kulen jak dotąd nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem” - czytamy w gazecie.

„Niemal całkowicie brakuje jej na mapach archeologicznych, z wyjątkiem fragmentu oznaczającego pozostałości niektórych ceglanych świątyń”
.

Z czasem skany ujawniły istnienie rozległej sieci miejskiej o powierzchni 50 km kwadratowych.

„Wiele innych elementów antropogenicznego krajobrazu łączy się z tą szerszą siecią, co sugeruje opracowanie ogólnego planu urbanistycznego” - napisali naukowcy.

„Tamy, ściany zbiornika i ściany ogrodzeń świątyń, dzielnic, a nawet pałacu królewskiego przylegają lub pokrywają się z nasypami liniowymi”.

Mimo swojej wielkości nie wydaje się, aby miasto przetrwało długo - być może zaledwie kilka dekad.

Spekulowano, że trudne warunki górzyste mogły być głównym czynnikiem, a Imperium Khmerów zamiast tego faworyzowało miejsce swojej nowej stolicy Angkor. Jak było na prawdę? Nie wiadomo...

To, co pozostało, służy jedynie jako upokarzające przypomnienie dawno utraconej kultury.
Zaobserwowano olbrzymie jajo kałamarcnicy, jest wielkości słonia! | FILM
Ten niezwykły obiekt wygląda niczym z filmów sci-fi, w rzeczywistości jest to ochronna galaretowata masa w której znajdują się małe kałamarnice. Znalezisko zostało zaobserwowane w wodach u wybrzeży Norwegii.

To rzadkie odkrycie jest dziełem kapitana Nilsa Baadnesa i nurka Ronalda Raascha ze statku badawczego REV Ocean.

Mające kilka metrów średnicy galaretowata masa może zawierać dziesiątki tysięcy zarodników.

Dokładnie to, w jaki sposób kałamarnica wytwarza tak ogromne struktury, pozostaje tajemnicą, tak samo jak dorosłe okazy, które żerują na bardzo dużych głębokościach i są dużo sprytniejsze od ludzi.

Takie jaja jak to, są rzadko widywane ze względu na głębokość, na jakiej zwykle się znajdują.

Skoro takie jaja mają srednicę kilku metrów, proszę sobie wyobraźić jak duże mogą być dorosłe okazy.

Poniżej możesz zobaczyć nagranie zespołu nurkowego dotyczące odkrycia.
Zoo w Paryżu zaprezentowało jeden z najdziwniejszych organizmów na świecie - bezmózgową, samoleczącą się „BLOB” |FILM
Ten dziwaczny organizm jednokomórkowy jest tak dziwny, że został nazwany tytułem twórcy horroru science fiction z 1958 r. „The Blob"”.

Najnowszy eksponat w Paris Zoological Park we Francji, ten żółty szlam wygląda jak grzyb, ale działa w niewytłumaczalny sposób jak zwierzę, z zdolnością do wykrywania i trawienia pokarmu pomimo faktu, że nie ma ust, oczu ani nawet żołądka.

Może poruszać się bez nóg i rąk, a nawet leczyć się w ciągu kilku minut po przecięciu na pół.

.., i ma także 720 płci ...

„Kropla to żywa istota, która należy do jednej z tajemnic natury” - powiedział Bruno David, dyrektor paryskiego muzeum historii naturalnej.

„Zaskakuje nas, ponieważ nie ma mózgu, ale jest w stanie się uczyć (...), a jeśli połączysz dwie plamy, ta, która się nauczyła, przekaże swoją wiedzę drugiej.”

Jego oficjalna nazwa naukowa to hysarum polycephalum plasmodium .

„Wiemy na pewno, że to nie jest roślina, ale tak naprawdę nie wiemy, czy jest to zwierzę, czy grzyb” - powiedział David.

Przynajmniej ta konkretna kropelka prawdopodobnie nie spróbuje przejąć władzy nad światem ... mamy nadzieję :)
Populacja włochatych mamutów wciąż wędrowała po Ziemi w czasie, gdy egipskie piramidy już stały.
Populacja włochatych mamutów wciąż wędrowała po Ziemi w czasie, gdy egipskie piramidy już stały.

Najbardziej rozpoznawalny ze wszystkich wymarłych ssaków z epoki lodowcowej, majestatyczny włochaty mamut jest często kojarzony z czasem, zanim współczesna ludzka cywilizacja zaczęła pojawiać się na scenie, prawada jest taka że żyli na równi z ludźmi.

Zespół badaczy z Finlandii, Niemiec i Rosji zbadał skład izotopów węgla, azotu, siarki i strontu z dużego zestawu kości mamutów i zębów z północnej Syberii, Alaski, Jukonu i wyspy Wrangel. Kości liczyły sobie od 40000 do 4000 lat. Naukowcy chcieli poznać zmiany w diecie mamutów i określić zaburzenia zachodzące w ich środowisku naturalnym. Wyniki wykazały, że na wyspie Wrangel skład izotopów nie zmienił się do dnia, w którym mamuty zniknęły z powierzchni wyspy, mimo że warunki ich życia pozornie były stabilne i sprzyjające.

Do wyginięcia tych zwierząt mogły doprowadzić ekstremalne warunki pogodowe, np. oblodzenie uniemożliwiające zwierzętom znalezienie wystarczającej ilości pożywienia. Mogło to doprowadzić do znacznego spadku liczebności populacji i ostatecznie do jej wyginięcia. Innym możliwym czynnikiem mogło być rozprzestrzenianie się ludzi. Najwcześniejsze dowody archeologiczne dotyczące ludzi na wyspie Wrangla sięgają zaledwie kilkuset lat po tym, jak padł ostatni mamut. Szansa na znalezienie dowodów na to, że ludzie polowali na mamuty z wyspy Wrangla jest bardzo mała. Jednak nie można wykluczyć, że człowiek przyczynił się do wymarcia.
Centrum naszej galaktyki eksplodowało 3.5 mln lat temu, zaraz po tym powstał "Homo Sapiens"
Naukowcy odkryli, że rozbłysk wysokoenergetyczny rozerwał galaktykę w stosunkowo niedawnej przeszłości.

Wydaje się, że kataklizm wywołany został przez aktywność jądrową związaną ze Strzelcem A * - gigantyczną czarną dziurą cztery miliony razy większą niż masa Słońca, ale czy czarne dziury wybuchają?

Miało to miejsce 3,5 miliona lat temu i było odczuwalne w odległości 200 000 lat świetlnych.

Przypominamy, że wymieranie Dinazaurów miało miejsce 66 milionów lat temu, "Homo Sapiens" pojawił się po tym rozbłysku.

Naukowcy uważają, że płomień wytworzył dwa ogromne „stożki izolacyjne”, które przecięły galaktykę, pozostawiając ślad gazu, który rozciąga się między Wielkim i Małym Obłokami Magellana.

Odkrycie sugeruje, że nasza galaktyka jest o wiele bardziej aktywna niż wcześniej sądzono.

„Te wyniki dramatycznie zmieniają nasze rozumienie Drogi Mlecznej” - powiedziała współautorka badań Magda Guglielmo. „Zawsze myśleliśmy o naszej galaktyce jako nieaktywnej galaktyce z niezbyt jasnym centrum”.
"Kosmiczna sieć” - Naukowcy ujawnili pierwsze zdjęcie obejmującej wszechświat sieci międzygalaktycznych włókien
Naukowcy ujawnili pierwsze zdjęcie obejmującej wszechświat sieci międzygalaktycznych włókien.

Znana jako sieć kosmiczna, ta niewidzialna wcześniej sieć galaktycznych autostrad składa się z gigantycznych włókien gazu (głównie wodoru pozostałego po Wielkim Wybuchu), które wypełniają pustkę między galaktykami.

Uważa się, że sieć zawiera aż 60% całego gazu we wszechświecie.

Jednak bezpośrednie obserwowanie tych filamentów od dawna stanowi wyzwanie, ponieważ są one niezwykle słabe i łatwo przyćmione przez intensywny blask galaktyk wokół nich.

Teraz jednak naukowcom udało się wreszcie złożyć pierwsze zdjęcie tych kosmicznych struktur zbiegających się w odległej gromadzie galaktyk 12 miliardów lat świetlnych od Ziemi.

Osiągnięcie to osiągnięto za pomocą przyrządu Multi Unit Spectroscopic Explorer na bardzo dużym teleskopie Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile.

„Główną przeszkodą w dostrzeżeniu włókien jest ich 'słabość'” - powiedział autor badań Hideki Umehata.

„Aby to obejść, można przejść do regionu, w którym włókna są znacznie jaśniejsze niż zwykle. W tej pracy skupiamy się na rdzeniu, w którym wiele galaktyk pękających w gwiazdach oświetla włókna”.
TOP 30
· Mieszkaniec wyspy Bali doznał szoku, gdy zobaczył to stworzenie we własnym domu, myślał że to "Obcy" - Wyjaśnienie | (FILM) Czytano: 13,086
· Gigantyczne stworzenie podobne do 'Czarnego Wilka' atakuje dużego psa! | (Film) Czytano: 6,459
· Obca nauce forma życia spadła z drzewa i zaczęła się ruszać | (FILM) Czytano: 4,886
· Tajemnicza postać uchwycona na kamerach - "Wygląda jak pijany 'Obcy' wychodzący z baru o 3 nad ranem" (FILM) Czytano: 4,779
· Kałamarnica Olbrzymia została sfilmowana w mrokach oceanu na głębokości 750 metrów (FILM) Czytano: 4,125
· Metalowe kule z RPA mają trzy miliardy lat! Czytano: 3,898
· Dawid Kostecki - Współwięzniowie znają prawdę, media kłamią Czytano: 3,723
· Wędkarz doznał szoku i prawie wyskoczył z łodzi na widok tego co złowił Czytano: 3,661
· Tajemniczy potwór z morskich głębin zaatakował 5 metrowego rekina, ocalała tylko głowa. Czytano: 3,035
· Na Marsie Istnieje życie, Łazik Curiosity odkrył Grzyby Czytano: 3,022
· 3 Gigantyczne kamienne bloki - Największe na świecie! Czytano: 2,708
· 29mm stworzenie emituje dźwięk o natężeniu 157 decybeli, to tak jakby przyłożyć głowę do silnika JumboJeta Czytano: 2,652
· W Chinach zarejestrowano pająka, którego odwłok przypomina ludzką twarz | (FILM) Czytano: 2,639
· Zoo w Paryżu zaprezentowało jeden z najdziwniejszych organizmów na świecie - bezmózgową, samoleczącą się „BLOB” |FILM Czytano: 2,623
· Rekiny Polarne mogą żyć nawet 500 lat, odnaleziony i zbadany okaz urodził się ok 1505 roku! Czytano: 2,519
· Zrekonstruowano twarz kobiety starszą od piramid w Gizie, która żyła 7500 lat temu. To pani Calpeia Czytano: 2,467
· Odkryto największe zwierzę jakie kiedykolwiek latało po niebie, rozpiętość skrzydeł większa niż w samolocie F-16! - To "Zamrożony Smok" Czytano: 2,450
· Zaobserwowano olbrzymie jajo kałamarcnicy, jest wielkości słonia! | FILM Czytano: 2,434
· Kamera ochrony CCTV zarejestrowała coś niepokojącego w prywatnym domu | (FILM) Czytano: 2,128
· Tajemnicze stworzenie znaleziono na terenie posiadłości w Titusville | (FILM) Czytano: 2,097
· Odkryto gigantyczne podziemne góry 650km pod powierzchnią planety, mogą być wyższe niż Mt Everest Czytano: 2,067
· Magiczna roślina powodująca odmienne stany świadomości - Ayahuasca (yagé) Czytano: 2,054
· Krzyżówka Człowieka z Małpą na prawdę istniała w XX wieku! Czytano: 2,005
· "Kosmiczna sieć” - Naukowcy ujawnili pierwsze zdjęcie obejmującej wszechświat sieci międzygalaktycznych włókien Czytano: 1,989
· W szpitalu wózek inwalidzki zaczął sam się poruszać | FILM Czytano: 1,981
· Duże, podobne do węgorza zwierzę zostało nagrane w rzece Ness | FILM Czytano: 1,951
· Największy obiekt zaobserwowany we wszechświecie jest 5 miliardów razy większy niż nasze Słońce - UY Scuti Czytano: 1,933
· Na wyspie odkryto wymarły gatunek człowieka, był mniejszy niż fikcyjny Hobbit. Czytano: 1,822
· Najstarsze, najlepiej zachowane ciało ma prawie 2500 lat Czytano: 1,801
· Człowiek bez mózgu ma świadomość na poziomie zdrowego człowieka Czytano: 1,792
· Zaginione starożytne miasto zostało dokładnie zlokalizowane - To Mahendraparvata Czytano: 1,788
· Najstarsze drzewo świata ma prawie 10 000 lat! - Old Tjikko Czytano: 1,772
· Półtonowy ptak żył w Europie razem z ludźmi, miał 4 metry wysokości Czytano: 1,738
· Tyranozaur mógł być dla niego przekąską dającą spokój na kilka miesięcy - Titano Boa | Animacja Czytano: 1,716
· W Chinach złowiono rybę z głową przypominającą ptaka | (FILM) Czytano: 1,696
· Wyhodowane w laboratorium mózgi mogą być „świadome i cierpiące” Czytano: 1,687
· Kobieta, która "umarła" napisała szokującą wiadomość Czytano: 1,638
· Najtwardsze zwierzęta na ziemi. Da się je zabić? - Niesporczaki (FILM) Czytano: 1,611
· Bardzo duże zwierze zostało znalezione na szkockiej plaży Czytano: 1,597
· Odkryto bardzo dziwne stworzenie nieznane nauce 3500m pod Antarktydą | FILM Czytano: 1,537
· Niezwykłe stworzenie nagrane na Kostaryce, wygląda jak Predator (FILM) Czytano: 1,529
· Błąd medyczny sprawił, że kilkanascioro dzieci zamieniło się w wilkołaki - Hiszpania Czytano: 1,512
· Pół roślina, pół zwierzę - Elysia chlorotica Czytano: 1,477
· Dziwne zachowanie wrony w Japonii, wygląda jak Goryl - Wyjaśnienie + (FILM) Czytano: 1,468
· Odkryto nowy gatunek małży, która zjada skały i wydala piasek |(FILM) Czytano: 1,432
· Łazik Curiosity ponownie napotkał źródło światla na Marsie Czytano: 1,368
· HD 140283 Metuzalem - Tajemnicza Gwiazda może być starsza niż wszechświat. Czytano: 1,356
· Człowiek rozumny może być starszy od małp, z biegiem czasu nauka zaskakuje coraz bardziej - Niesamowite odkrycie Czytano: 1,352
· Dziwne zdjęcie sprzed 78 lat przedstawia niezidentyfikowany obiekt latający Czytano: 1,335
· Ziemia się cały czas rozszerza, tak samo jak wszechświat i inne ciała niebieskie Czytano: 1,330
Najnowsze video
Wygenerowano w sekund: 0.07 1,006,634 unikalne wizyty