Grudzień 12 2019 11:33:56
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Info online

KsiążkiOstatnie Artykuły
g
stat4u
Witamy!

Wprowadziliśmy integrację z Facebook\'iem od tej pory nie trzeba się rejestrować by móc dodawać komentarze, wystarczy posiadać konto na Facebooku i bezpośrednio można udzielac się w serwisie zagadkiswiata.pl, pozdrawiamy!


Info
To nie roboty popełniają błędy lekarskie, tylko ludzie
Robot chirurgiczny na sali operacyjnej nie popełnia błędów; jeśli do nich dochodzi, to ludzie są za nie odpowiedzialni, a nie maszyna – powiedzieli chirurdzy w związku z tragicznym wypadkiem, do jakiego doszło w jednym ze szpitali w Wielkiej Brytanii. Roboty chirurgiczne do niektórych zabiegów są wykorzystywane również w Polsce, głównie w Warszawie i Wrocławiu. Brytyjskie media poinformowały, że we Freeman Hospital w Newcastle na skutek powikłań pooperacyjnych z użyciem robota da Vinci zmarł 69-letni nauczyciel muzyki Stephen Pettitt. Zdarzyło się to w marcu 2015 r., jednak sprawa ta powróciła w związku z ogłoszeniem wyników śledztwa. To była pierwsza operacji kardiochirurgiczna w Wielkiej Brytanii przy użyciu robota. Głównym jej wykonawcą był dr Sukumaran Nair. Operował on zastawkę mitralną. Podczas zabiegu doszło do rozerwania tętnicy. W mediach podano, że "krew aż trysnęła w kamerę robota". Stephen Pettitt zmarł osiem dni później. "Robot nie podejmuje żadnej decyzji, decyzje wydaje operujący chirurg. Maszyna nie zrobi żadnego ruchu, jeśli operator np. oderwie oczy od konsoli, wtedy robot się zatrzymuje, nie wykona samodzielnie żadnego ruchu. Bo tylko chirurg może wykonać jakikolwiek ruch" - wyjaśnił specjalista.
Listonosz, który ma co najmniej 1300 dzieci. "To były inne czasy"
Badania DNA potwierdziły, że 87-letni listonosz z Nashville w Stanach Zjednoczonych jest ojcem co najmniej 1300 nieślubnych dzieci. "W latach 60. ubiegłego wieku antykoncepcja nie była zbyt popularna" - przyznał mężczyzna, który (podobno) w młodości do złudzenia przypomniał Johnny'ego Casha. Okazuje się, że zwykł on sypiać z kobietami, którym dostarczał przesyłki pocztowe. Gospodynie domowe nie mogły oprzeć się urokowi czarującego listonosza, a ten bardzo chętnie szedł z nimi do łóżka. Okazało się, że nawet "jednorazowy numerek" owocował potomstwem. Fakt, że 87-latek jest ojcem co najmniej 1300, dzieci stawia go w czołówce mężczyzn pod kątem płodności. Sprawa tak licznego potomstwa listonosza wyszła na jaw przez przypadek. Odkrył ją detektyw Sid Roy, który zajmował się sprawą dwóch, z pozory niespokrewnionych ze sobą mężczyzn. Okazało się jednak, że mają oni wspólnego ojca, którym jest 87-letni listonosz. Roy zainteresował się sprawą i zajmował się nią nieprzerwanie przeszło 15 lat. Testy DNA potwierdziły, że listonosz jest ojcem 1300, ale możliwe, że jeszcze większej ilości dzieci.
Najszybszy samolot świata osiągnął prędkość 11,3 tysięcy km/h! To 12 razy szybciej niż samoloty pasażerskie
X-43 to bezzałogowy samolot eksperymentalny ponad 9 razy szybszy od dźwięku, zbudowany przez agencję kosmiczną NASA, najszybszy samolot świata. 16 listopada 2004 roku pobił rekord prędkości dla samolotów bezzałogowych, osiągając na krótko prędkość mach 9,6 (11,3 tysięcy km/h. W ten sposób pobity został poprzedni rekord prędkości, ustanowiony przez samolot takiego samego typu (X-15) 3 października 1967, kiedy maszyna osiągnęła szybkość mach 6,72. Samolot X-43 napędzany jest przez silnik strumieniowy o naddźwiękowej prędkości spalania wykorzystujący do spalania tlen atmosferyczny, nie pobierając go ze zbiornika, co znaczne zmniejszyło jego masę. Silnik ten nie posiada żadnych ruchomych części. Powietrze wlatujące specjalną dyszą pod dziobem, jest sprężane wyłącznie dzięki samej prędkości oraz geometrii kanału wlotowego. Przelatując przez komorę spalania reaguje ze stanowiącym paliwo wodorem. Ma długość 3,5 metra i rozpiętość skrzydeł 1,5 metra przy masie 1 tony.
3 Gigantyczne kamienne bloki - Największe na świecie!
Jest on niewyobrażalnie wielki, najbardziej popularny przez niektóre serwisy opisywany jako największy, prawda jest taka że jest najmniejszy z całej trójki Ma wymiary: 21:5:4 metrów. Człowiek siedzący na nim naprawdę wydaje się być małym robaczkiem. Taka jest prawda. Tysiąctonowy głaz w Baalbek, oprócz jeszcze kilku 800-tonowych głazów, jest idealnie wyszlifowanym graniastosłupem. Tylko do czego miał służyć? Tego nie wiemy. Tak właściwie to po co starożytnym tak ogromne kamienie? A może inaczej trzeba zadać to pytanie. Jak oni dokonali wykopania takiego monumentu, wyszlifowania go i przywiezienia z kopalni oddalonej pół kilometra, na to miejsce gdzie teraz stoi. Dokonania ich są jednak niesamowite.Drugi pradawny monolit został odkryty w tym samym kamieniołomie w latach 90. XX wieku. Jego waga szacowana jest na 1242 ton!, przewyższa wymiary "Kamienia południa". 'Cegła' ma długość 19,5 - 20,5 m, szerokość 4,34 - 4,56 m, wysokość 4,5 m, przy założeniu, że jego kształt jest spójny, jego część jest niewidoczna ponieważ znajduję się pod ziemią. Biorąc pod uwagę jego rozmiar, uważa się, że waży on od 1200 do 1500 ton! Trzeci monolit w kamieniołomie Baalbek, to prawdziwy rekordzista...
Amazońskie Stonehenge - The Circle of Calçoene
Jakiś czas temu brazylijscy archeolodzy znaleźli w Amazonii kamienną budowlę sprzed około dwóch tysięcy lat. Odkrycie to może zrewolucjonizować poglądy na temat historii tej części świata. Znalezisko jest podobne do angielskiego Stonehenge. Nie jest jednak jasne kto i kiedy dokładnie ustawił te kilkutonowe bloki w pionie. Została ona wzniesiona na terenie dzisiejszego stanu Amapa na niedostępnej, dalekiej północy Brazylii. Wygląda podobnie do Stonehenge w Anglii. Składa się ze 127 kilkutonowych kamiennych bloków o wysokości do 5 metrów, ustawionych na szczycie wzgórza, w równych odstępach. Części odkrytych na miejscu naczyń mogą mieć około dwóch tysięcy lat, co oznaczałoby, że amazońska budowla jest nieco młodsza od angielskiego Stonehenge, które powstało prawdopodobnie w latach 3000-1600 przed naszą erą. Naukowcy sądzą, że budowla mogła być miejscem kultu lub obserwatorium astronomicznym. Kamienne bloki rozstawiono tak, by można było uchwycić moment przesilenia zimowego, gdy słońce jest najniżej nad horyzontem. Zdaniem ekspertów, dawne ludy Amazonii mogły wykorzystywać położenia gwiazd i fazy księżyca do określania cyklów upraw.
Sonda NASA najbliższej Słońca w historii
NASA opublikowała zdjęcie zrobione z sondy Parker Solar Probe. To pierwsze urządzenie, które tak bardzo zbliżyło się do Słońca. Sonda zrobiła zdjęcie z odległości 25,7 mln kilometrów od gwiazdy. Dla porównania, odległość Ziemi od Słońca wynosi 149,6 mln kilometrów. Na zdjęciu została uwieczniona korona, czyli zewnętrzna część atmosfery Słońca. Widoczny jest również jasny obiekt. Według naukowców to Jowisz, ale czy na pewno? Parker Solar Probe pobiła również rekord najszybszej sondy kosmicznej. Statek kosmiczny wyruszył z Ziemi 12 sierpnia. Misja sondy ma trwać 7 lat. W tym czasie ma 24 razy przelecieć blisko Słońca. Najbliższe planowane zdjęcia i pomiary mają zostać wykonane z odległości 6 mln kilometrów. Sonda ma wtedy osiągnąć prędkość 200 kilometrów na sekundę. Jest to pierwsza sonda, która ma wykonać pomiary bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej. Sonda została wyniesiona na orbitę 12 sierpnia 2018 roku z Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie za pomocą rakiety nośnej Delta IV Heavy z dodatkowym stopniem Star 48BV.
Pół roślina, pół zwierzę - Elysia chlorotica
Jest to gatunek morskiego ślimaka tyłoskrzelnego z rodziny Elysiidae. Ubarwieniem, kształtem ciała i sposobem odżywiania przypomina liść. Nie jest jasne, w jaki sposób zwierzę utrzymuje funkcjonalne organella przez kilka miesięcy. Odżywianie fotoautotroficzne jest możliwe dzięki symbiozie z chloroplastami uzyskiwanymi ze zjadanych glonów z gatunku Vaucheria litorea, wbudowanymi w komórki nabłonka jelita. Kleptoplasty umożliwiają przeprowadzanie fotosyntezy przez co najmniej 9 miesięcy. W tym czasie ślimak nie potrzebuje pokarmu, korzystać może jedynie ze światła i CO2 asymilowanego przez symbiotyczne chloroplasty. Cykl życiowy Elysia chlorotica trwa od 8 do 10 miesięcy. Chloroplasty eukariontów wymagają do właściwego funkcjonowania szeregu białek kodowanych przez genom jądrowy. Drugim gatunkiem glonów, którym może żywić się E. chlorotica, jest Vaucheria compacta. Obecne w komórkach ślimaka plastydy nie są przekazywane pionowo, to znaczy nie występują w jajach i każdy osobnik pozyskuje je z glonów samodzielnie.
Sztuczne chmury mają pomóc z globalnym ociepleniem
Już wkrótce może zostać uruchomiony niezwykły program, którego celem będzie zahamowanie zmian klimatycznych. Wszystko dzięki zdalnie sterowanym balonom rozpylającym węglan wapnia nad naszymi głowami. W najnowszym raporcie ONZ dotyczącym zmian klimatycznych wyrażono poważne obawy dotyczące jego kondycji. Ostatnie cztery lata były najgorętsze w historii, a Ziemia jest na prostej drodze do ocieplenia. Wszystkie dowody wskazują na niestabilną przyszłość charakteryzującą się ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, a także zwiększonym pustynnieniem suchych regionów i zaostrzonymi opadami w strefach wilgotnych. Nasze zdrowie i bezpieczeństwo będzie zagrożone, a liczne gatunki roślin i zwierząt prawdopodobnie wyginą. Czy możemy coś z tym zrobić
Odkryto nowy gatunek HOMININA?
Kości odkryte 20 lat temu w Afryce Południowej znalazły się w centrum gorącej debaty. Skamielina zwana "Małą Stopą" stanowi nienaruszony szkielet hominina, który może reprezentować zupełnie nowy gatunek, nieznany do tej pory nauce. Wstępna analiza szkieletu, jednego z najbardziej kompletnych, sugeruje, że należał on do wysokiej na 130 cm starszej kobiety, która zmarła ok. 3,67 mln lat temu. To ponad milion lat więcej niż pierwotne założenia antropologów. Kształt zębów sugeruje, że dieta kobiety była prawie całkowicie oparta na roślinach, w przeciwieństwie do wszystkożernego, blisko spokrewnionego hominina Australopithecus africanus. Kształt jej kończyn wskazuje, że kobieta większość czasu spędzała na dwóch, a nie czterech nogach. "Mała Stopa" sprawniej wspinała się na drzewa niż ludzie współcześni. Naukowcy uważają, że tego hominina nie można zaklasyfikować do żadnego znanego nam gatunku. W rzeczywistości może to być zupełnie nowy gatunek zwany Australopithecus prometheus.
Pierwsze zdjęcie Marsa wysłane z sondy InSight
NASA udostępniła pierwsze oficjalne zdjęcie z Marsa, które 26 listopada późnym wieczorem przesłane zostało na Ziemię z sondy InSight. Fotografię wykonała kamera umieszczona na ramieniu robota, a przekazała je sonda Odyssey NASA, która obecnie krąży wokół Czerwonej Planety. Celem misji lądownika NASA jest zbadanie tego, co znajduje się pod powierzchnią planety. Jest to pierwszy tego typu eksperyment w historii ludzkości. Na pokładzie sondy znajduje się "Kret" - specjalne urządzenie, które ma wbić się w marsjańską ziemię. InSight to pierwsza misja poświęcona badaniom wnętrza Marsa. Według NASA, lądownik na powierzchni ma pracować co najmniej do listopada 2020 roku. Szczególnym obszarem badań będzie to, co znajduje się kilka metrów pod skorupą planety. Drugim głównym zadaniem sondy jest zbadanie aktywności sejsmicznej jej wnętrza (ten eksperyment zaprojektowała Francuska Agencja Kosmiczna). A trzecim - dokładny pomiar jej rotacji, którym zajmie się instrument zbudowany przez kalifornijskie Jet Propulsion Laboratory.
TOP 30
· Mieszkaniec wyspy Bali doznał szoku, gdy zobaczył to stworzenie we własnym domu, myślał że to "Obcy" - Wyjaśnienie | (FILM) Czytano: 11,428
· Gigantyczne stworzenie podobne do 'Czarnego Wilka' atakuje dużego psa! | (Film) Czytano: 5,512
· Obca nauce forma życia spadła z drzewa i zaczęła się ruszać | (FILM) Czytano: 4,573
· Tajemnicza postać uchwycona na kamerach - "Wygląda jak pijany 'Obcy' wychodzący z baru o 3 nad ranem" (FILM) Czytano: 4,486
· Kałamarnica Olbrzymia została sfilmowana w mrokach oceanu na głębokości 750 metrów (FILM) Czytano: 3,608
· Dawid Kostecki - Współwięzniowie znają prawdę, media kłamią Czytano: 3,482
· Wędkarz doznał szoku i prawie wyskoczył z łodzi na widok tego co złowił Czytano: 3,343
· Metalowe kule z RPA mają trzy miliardy lat! Czytano: 2,969
· Na Marsie Istnieje życie, Łazik Curiosity odkrył Grzyby Czytano: 2,746
· Tajemniczy potwór z morskich głębin zaatakował 5 metrowego rekina, ocalała tylko głowa. Czytano: 2,735
· 3 Gigantyczne kamienne bloki - Największe na świecie! Czytano: 2,504
· 29mm stworzenie emituje dźwięk o natężeniu 157 decybeli, to tak jakby przyłożyć głowę do silnika JumboJeta Czytano: 2,379
· Rekiny Polarne mogą żyć nawet 500 lat, odnaleziony i zbadany okaz urodził się ok 1505 roku! Czytano: 2,263
· Zrekonstruowano twarz kobiety starszą od piramid w Gizie, która żyła 7500 lat temu. To pani Calpeia Czytano: 2,207
· W Chinach zarejestrowano pająka, którego odwłok przypomina ludzką twarz | (FILM) Czytano: 2,200
· Zoo w Paryżu zaprezentowało jeden z najdziwniejszych organizmów na świecie - bezmózgową, samoleczącą się „BLOB” |FILM Czytano: 2,086
· Zaobserwowano olbrzymie jajo kałamarcnicy, jest wielkości słonia! | FILM Czytano: 2,006
· Kamera ochrony CCTV zarejestrowała coś niepokojącego w prywatnym domu | (FILM) Czytano: 1,957
· Tajemnicze stworzenie znaleziono na terenie posiadłości w Titusville | (FILM) Czytano: 1,840
· Odkryto gigantyczne podziemne góry 650km pod powierzchnią planety, mogą być wyższe niż Mt Everest Czytano: 1,835
· Duże, podobne do węgorza zwierzę zostało nagrane w rzece Ness | FILM Czytano: 1,726
· W szpitalu wózek inwalidzki zaczął sam się poruszać | FILM Czytano: 1,664
· "Kosmiczna sieć” - Naukowcy ujawnili pierwsze zdjęcie obejmującej wszechświat sieci międzygalaktycznych włókien Czytano: 1,655
· Największy obiekt zaobserwowany we wszechświecie jest 5 miliardów razy większy niż nasze Słońce - UY Scuti Czytano: 1,641
· Najstarsze, najlepiej zachowane ciało ma prawie 2500 lat Czytano: 1,580
· Człowiek bez mózgu ma świadomość na poziomie zdrowego człowieka Czytano: 1,565
· Na wyspie odkryto wymarły gatunek człowieka, był mniejszy niż fikcyjny Hobbit. Czytano: 1,545
· Wyhodowane w laboratorium mózgi mogą być „świadome i cierpiące” Czytano: 1,477
· Zaginione starożytne miasto zostało dokładnie zlokalizowane - To Mahendraparvata Czytano: 1,452
· Półtonowy ptak żył w Europie razem z ludźmi, miał 4 metry wysokości Czytano: 1,442
Najnowsze video
Wygenerowano w sekund: 0.11 633,920 unikalne wizyty