Login · Register
Maj 19 2019 19:10:55

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Info online

HotNews
Ankieta
Sądzisz że jesteśmy dziełem przypadku, czy zostaliśmy 'zaprojektowani'?

Dzieło przypadku
Dzieło przypadku
0% [0 głosów]

Ktoś to wszystko zaprojektował
Ktoś to wszystko zaprojektował
95% [18 głosów]

Nie interesuje mnie to
Nie interesuje mnie to
5% [1 głos]

Ogółem głosów: 19
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto:


Nasze quizy
Brak Quizów


Książki




g
stat4u
TOP 20
· Odkryto gigantyczne podziemne góry 650km pod powierzchnią planety, mogą być wyższe niż Mt Everest Czytano: 946
· Rekiny Polarne mogą żyć nawet 500 lat, odnaleziony i zbadany okaz urodził się ok 1505 roku! Czytano: 896
· Pół roślina, pół zwierzę - Elysia chlorotica Czytano: 642
· 3 Gigantyczne kamienne bloki - Największe na świecie! Czytano: 623
· Magiczna roślina powodująca odmienne stany świadomości - Ayahuasca (yagé) Czytano: 559
· Niesamowite przykłady kamuflażu zwierząt - TOP 20 Czytano: 543
· Człowiek bez mózgu ma świadomość na poziomie zdrowego człowieka Czytano: 504
· Zatopione miasto "MU" niedaleko japońskiej wyspy Yonaguni Czytano: 403
· 3 tajemnicze zwierzęta odkryte dzięki naukowym ekspedycjom na dno Rowu Mariańskiego Czytano: 372
· Tajne bazy rakietowe Tajwanu nie są już żadną tajemnicą, najnowsza aktualizacja Google Earth ujawniła przypadkiem sekret Czytano: 352
· Atlas - dwunożny robot Boston Dynamics umie już zrobić salto w tył Czytano: 341
· Kontrola Snu - LD Lucid Dreaming Czytano: 338
· Paraliż Senny Czytano: 291
· Krzyżówka Człowieka z Małpą na prawdę istniała w XX wieku! Czytano: 280
· Gejzer Fly - Przypadkowy cud natury wykonany przez człowieka Czytano: 269
· Posąg wielkiego Buddy z Leshan ma ponad 1300 lat, nadal zaskakuje swoimi rozmiarami Czytano: 265
· Najszybszy pociąg świata jechał z prędkością 603 km/h (Film) Czytano: 251
· Sens Życia - Śmierć Czytano: 249
· Na Marsie Istnieje życie, Łazik Curiosity odkrył Grzyby Czytano: 242
· Ile tak na prawdę jest planet w naszym Układzie Słonecznym? Wyjaśnienie Czytano: 242

Top 7 Atykułów
Najczęściej Czytane:
· Czarne Dziury Czytano: 112
· Wielka Piramida Cheopsa Czytano: 109
· Czy Jezus przeżył ... Czytano: 80
· Olbrzymy Czytano: 74
· Życie po życiu Czytano: 70
· Błędy Lekarskie Czytano: 61
· Tragedia Joseph'a Me... Czytano: 53

Najnowsze video

Ostatnie Artykuły
g

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· NASA rozpoczyna budo...
· Każdy kontakt z tą...
· Największy obiekt z...
· Dinozaury przy nim t...
· Ile tak na prawdę j...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Pół roślina, pół zwierzę - Elysia chlorotica

Jest to gatunek morskiego ślimaka tyłoskrzelnego z rodziny Elysiidae. Ubarwieniem, kształtem ciała i sposobem odżywiania przypomina liść. Nie jest jasne, w jaki sposób zwierzę utrzymuje funkcjonalne organella przez kilka miesięcy. Odżywianie fotoautotroficzne jest możliwe dzięki symbiozie z chloroplastami uzyskiwanymi ze zjadanych glonów z gatunku Vaucheria litorea, wbudowanymi w komórki nabłonka jelita. Kleptoplasty umożliwiają przeprowadzanie fotosyntezy przez co najmniej 9 miesięcy. W tym czasie ślimak nie potrzebuje pokarmu, korzystać może jedynie ze światła i CO2 asymilowanego przez symbiotyczne chloroplasty. Cykl życiowy Elysia chlorotica trwa od 8 do 10 miesięcy. Chloroplasty eukariontów wymagają do właściwego funkcjonowania szeregu białek kodowanych przez genom jądrowy. Drugim gatunkiem glonów, którym może żywić się E. chlorotica, jest Vaucheria compacta. Obecne w komórkach ślimaka plastydy nie są przekazywane pionowo, to znaczy nie występują w jajach i każdy osobnik pozyskuje je z glonów samodzielnie.

Charakterystyka

Ubarwienie zwykle jaskrawo zielone, czasem czerwonawe lub szare, w kształcie liścia. Ciało miękkie, osiąga przeciętnie 20-30 mm, maksymalnie do 45 mm długości. Cykl życiowy rozpoczyna się złożeniem jaj przez około jedenastomiesięczne osobniki dorosłe. Do złożenia jaj dochodzi późną wiosną. Larwy wylęgają się po około 7-8 dniach i przez kolejne dwa tygodnie wymagają pokarmu w postaci glonów z gatunku Vaucheria litorea albo Vaucheria compacta. Przeobrażenie w formę dojrzałą ślimaka jest możliwe po wejściu w symbiozę z chloroplastami glonu[6]. Spontaniczna metamorfoza zachodzi rzadko.



Wiele gatunków roślinożernych morskich mięczaków ma zdolność przechwycenia i przechowania plastydów. Jednak tylko cztery gatunki są zdolne do długotrwałego wykorzystywania nabytych chloroplastów. Są to: Plakobranchus ocellatus, Elysia timida, Elysia crispata oraz najlepiej poznany Elysia chlorotica. Młode E. chlorotica żywią się w początkowym okresie życia glonami, które są trawione, jednak nieuszkodzone chloroplasty zostają włączone w skład cytoplazmy komórek nabłonkowych uchyłków układu pokarmowego. Pokarmem mogą być tylko dwa gatunki glonów: Vaucheria litorea i Vaucheria compacta. Po około 14 dniach odżywiania się glonami formy larwalne przeobrażają się w młode ślimaki, które przez kolejne miesiące odżywiają się glonami, jeśli są one obecne w środowisku. Mogą również przeżyć bez pokarmu, dzięki pobranym kleptoplastom.

Włączone do komórek zwierzęcia chloroplasty przeprowadzają fotosyntezę z intensywnością od 98 do 120 μmol O2 mg−1 chl h−1. Wykazano, że fotosynteza zachodzi przez kilka miesięcy, nawet gdy ślimak zostanie pozbawiony dostępu do pokarmu w postaci glonów. Oznacza to, że istnieje mechanizm molekularny pozwalający utrzymać funkcjonalność chloroplastów przez tak długi okres. Zwierzę z komórkami zawierającymi chloroplasty jest w stanie żyć przez 10-12 miesięcy bez dostępu do pokarmu w postaci glonów. Pomimo wielu badań nie zostało wyjaśnione, w jaki sposób chloroplasty w komórkach ślimaka działają przez tak długi czas. Genom plastydowy koduje od 61 do 273 białek, a do w pełni prawidłowego działania organellum potrzebne jest od 1000 do 5000 białek. Zsekwencjonowany genom chloroplastu Vaucheria litorea zawiera tylko 139 genów[6]. Organizmy eukariotyczne zdolne do przeprowadzania fotosyntezy wiele białek niezbędnych do zachodzenia procesu uzyskują w wyniku ekspresji genów jądrowych. Także kontrola ekspresji genów plastydowych wymaga obecności genów jądrowych[7]. Powstało kilka hipotez tłumaczących kilkumiesięczne funkcjonowanie kleptoplastów. Najprostszym wytłumaczeniem byłoby przejmowanie wraz z chloroplastami jądra komórki glonu lub nukleomorfu. Jednak obserwacje mikroskopowe nie potwierdziły obecności tych struktur w komórkach ślimaka. Za najbardziej prawdopodobny uznano poziomy transfer genów (HGT), który doprowadził do przejęcia części genów jądrowych z glonów. Dane z porównywania sekwencji DNA ślimaka i glonu są jednak ze sobą sprzeczne. W komórkach dorosłych ślimaków znaleziono niektóre geny jądrowe niezbędne do utrzymania funkcjonalnych chloroplastów. Te dane wskazywałyby na to, że w trakcie rozwoju ewolucyjnego E. chlorotica uzyskała geny potrzebne do właściwego działania chloroplastów.

Kluczowym doświadczeniem mającym potwierdzić hipotezę było porównanie sekwencji DNA pochodzącego z larw ślimaka, które nie miały jeszcze kontaktu z glonem. W tym wariancie doświadczenia nie stwierdzono obecności genów potrzebnych do syntezy elementów chloroplastu. Także analiza DNA jaj ślimaka nie potwierdziła obecności genów niezbędnych do przeprowadzania fotosyntezy. Hipoteza poziomego transferu genów musiała zostać odrzucona. Uznano, że stwierdzone u dorosłych osobników jądrowe DNA pochodzące z glonu to prawdopodobnie efekt zanieczyszczenia próbek. Zaskakujące wyniki doświadczeń doprowadziły do sformułowania alternatywnej hipotezy. Stabilność chloroplastów w organizmie ślimaka może być efektem długotrwałego przechowywania składników pochodzących z komórek glonu (DNA, RNA, białka), czyli nieznanego dotychczas wariantu HGT. Genom E. chlorotica zawiera endogennego retrowirusa[9]. Chociaż rola tego wirusa nie jest jasna, prawdopodobnie uczestniczy on w endosymbiotycznym transferze genów (EGT) z jądra glonu do komórek ślimaka.

Porozmawiaj na Forum

Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Reddit Tweet This

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]